ŻYJMY ZDROWO, KOLOROWO

Już po raz kolejny uczniowie klas I - V wraz z rodzicami oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Skibniewie uczestniczyli w akcji edukacyjnej ,,Żyjmy zdrowo, kolorowo”. Ma ona na celu rozszerzenie wiedzy uczniów na temat zdrowego stylu życia oraz kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie.

Już od godziny 8.00 pielęgniarka szkolna Wanda Mieteń przeprowadziła pogadankę dla uczniów kl. I-III na temat zdrowego odżywiania. Dzieci w grupach tworzyły samodzielnie piramidę zdrowia. Przy współpracy rodziców rozpoczęliśmy wyciskanie soków z jabłek, gruszek, marchewki w sokowirówce, którą wraz z owocami i warzywami dostarczyła nam firma UZIMEX uczestnicząca w akcji ,, Owoce i warzywa w szkole”. Każdy uczeń z kl. I- V spróbował pysznego, zdrowego soku. Następnie przenieśliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęła się główna część akcji edukacyjnej..

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Wiesława Kapusta, witając uczniów, nauczycieli i rodziców. Na początku wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną promującą zdrowy styl życia, przygotowaną przez p. Iwonę Olędzką. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, picie mleka, jogurtów, kefirów w diecie młodego człowieka. Odpowiadali na pytania dotyczące zdrowego stylu życia. Następnie kl. II zaprezentowała piosenkę ,,Alfabet warzywno- owocowy”, kl. I zaśpiewała kanon pt. ,,Wniosły dzieci z sadu”. A kl. III zaprezentowała piosenkę pt. ,,Na marchewki urodziny”

Następnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu ,,Najładniejsze przebranie za warzywo”. Dzieci w pięknych kolorowych przebraniach zaprezentowały się na wybiegu. Potem odbył się konkurs wiedzy. Uczniowie odgadywali zagadki, rozpoznawali warzywa i owoce po dotyku, smaku. Rysowali z zawiązanymi oczami owoce i warzywa, układali z rozsypanki wyrazowej hasła promujące zdrowie. Następnie wszyscy uczniowiez dużym zaangażowaniem własnoręcznie wykonywali piękne, kolorowe cudaki warzywno-owocowe.

Akcję podsumowała i zakończyła Pani Dyrektor Wiesława Kapusta, dziękując rodzicom, nauczycielom, a przede wszystkim dzieciom za ciekawą uroczystość. Wręczyła nagrody oraz pamiątkowe dyplomy laureatom konkursów: ,,Kosz pełen witamin” oraz,,Najpiękniejsze przebranie za warzywo”. W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Olga Maleszewska, II miejsce Daniel Dymkowski, a dwa III Karolina Olopiak i Filip Dymkowski. Wyróżnienia otrzymali: Miłosz Grelik, Maja Buczyńska ,Natalia Wołynek. Natomiast w konkursie ,,Najładniejsze przebranie za warzywo” I miejsce zajęła Julia Telakowiec, II miejsce Oliwia Grzymała, a III – Róża Kuć. Nagrody w konkursach ufundowała Firma UZIMEX realizująca w naszej szkole program ,,Owoce i warzywa w szkole”. Na koniec każde dziecko mogło spróbować zdrowych przekąsek warzywno-owocowych, napić się świeżego soku, skosztować mleka, kefirów i jogurtów. Mamy nadzieję, iżdzisiejsza uroczystość sprawi, że wszystkie dzieci będą zdrowiej się odżywiać, więcej się ruszać i dzięki temustaną się po prostu szczęśliwsze.

Anna Miklas, Iwona Olędzka